El-Melik Allah’ın 99 isminden 4.sırada yer alandır. Kelime anlamı olarak ‘’kudret sahibi, hükümdar’’ anlamına gelmektedir. Var olan ve olacak tüm mevcudatın tek sahibi ve gerçek sahibi olarak adlandırmak doğru olacaktır. Aynı zamanda diğer bir deyişle hükmetmek, kuvvetli olmak, kontrol etmek gibi anlamlara da gelmektedir.

Ebced değeri 90, zikir günü ise Çarşambadır. Zikir saati ise sabah güneş doğduğu sırada ve ikindi namazından sonraki zamanlardır. Aynı zamanda gece yarılarında da okunması doğru bir karar olacaktır.

El-Melik İsminin Faziletleri

Ya-Melik ismi genel olarak herşeyi kapsadığından dolayı, imkansız görülen pek çok durumu istemek için zikir edilen esma-i şeriflerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Zikri okumak isteyen kişiler belirtilen günlerde ve zaman aralıklarında 90 kere ‘’Ya Malik’’ ismini zikir etmeleri gerekir.

  • Her namaz sonrasında veya her gün olmak üzere 90 kere ‘’Ya Melik celle celalühü’’ zikrini düzenli bir şekilde okuyan kimse kötülüklere karşı kendini korumuş olur. Aynı zamanda bu kişi maddi anlamda pek yeterli değilse, bu zikir sayesinde aradığı şeyede ulaşmış olacaktır.
  • Güneş doğmadan hemen önce her gün boyunca ‘’Ya Melik celle celalühü’’ zikrini okuyan kişiler hemen ardından Al-i İmran suresinin 26 ve 27. Suresini okursa maddi anlamda çok büyük bir rahata kavuşur.
  • Aynı zamanda güç ve iktidar sahibi olabilmek adınada bu esma-i şeriften yardım almak mümkün olacaktır. Bunun için ikindi namazının hemen sonrasında veya gece yarısında 90 kere ‘’Ya Malik celle celalühü’’ zikrini okumaları gerekecektir.
  • Ya Melik esmasına düzenli bir şekilde devam eden kişiler aynı zamanda yetkili kişilerin yanında her zaman sayılan ve sevilen kişiler arasına girmiş olurlar.

Bir önceki yazımız olan Er-Rahim İsminin Manası ve Faziletleri başlıklı makalemizde Er Rahim Faziletleri ve er-rahim isminin anlamı hakkında bilgiler verilmektedir.

http://buyuvecin.com/wp-content/uploads/2017/12/MELİK.jpghttp://buyuvecin.com/wp-content/uploads/2017/12/MELİK-150x150.jpgadminEsmalarel-Melik fazileti,el-Melik faziletleri
El-Melik Allah’ın 99 isminden 4.sırada yer alandır. Kelime anlamı olarak ‘’kudret sahibi, hükümdar’’ anlamına gelmektedir. Var olan ve olacak tüm mevcudatın tek sahibi ve gerçek sahibi olarak adlandırmak doğru olacaktır. Aynı zamanda diğer bir deyişle hükmetmek, kuvvetli olmak, kontrol etmek gibi anlamlara da gelmektedir. Ebced değeri 90, zikir günü ise...