Er Rahim İsmi Yüce Allah’ın 99 esma-i şerifinden 3.sırada yer alandır. Kelime anlamı olarak ‘’şefkatli ve merhametli’’ anlamına gelmektedir. Yaratılmışlar arasında fark etmeden herkese rahmet ve merhameti dağıtan olarak yorumlanabilir. Bu bakımdan esma insanları, hayvanları, bitkileri vs. gibi pek çok canlı türlerini kapsayacak türden bir esma-i şeriftir. Genel olarak baktığımızda görünen veya görünmeyen her türlü canlının bu rahmetin içinde bulunduğu anlamı çıkarılabilir. Bu esma-i şeriften yola çıkarak sonsuz bir merhametin tecelli ettiğini tekrardan fark etmemiz mümkün olacaktır.

Er Rahim İsminin Faziletleri

Her esma-i şerifte olduğu gibi Er-Rahim esmasınında bilinen ve bilinmeyen çok fazla faydası vardır. Özellikle aşağıdaki sorunlara karşı bir çözüm yolu arayan kişilere önerilen yöntemler arasında bulunan bir esmadır. Bu esmayı okumadan önce başında bulunan ‘’Er’’ yerine ‘’Ya’’ olarak değiştirip okumak gerekir. Zira bu şekilde ‘’Ya Rahim’’ yani seslenme anlamında söylenmiş olacaktır. Ebced değeri 258 olan bu esmanın güneş günü Pazar, günü pazardır.

  • Bu ismin zikrinin namazlardan sonra yapılması etkisinin daha çok artmasına neden olacaktır. Özellikle her namazdan hemen sonra bu zikirden kopmayan kişiler ahiret nimetlerine kavuşmuş olur.
  • Her namaz sonrasında Er-Rahim esmasını okuyan kişiler sıkıntılı dünya hayatında da içinde bulunduğu dertlerden kendini kurtarma şansı yakalayacaktır. Öte yandan nimet açısından da bu kişilere pek çok imkan sunulmuş olacaktır. Yani maddi ve manevi sıkıntılardan kurtulmak için birebir bir esmadır.
  • Eğer kişi çok fazla asabi olduğunu düşünüyorsa şifayı bu esma-i şerif üzerinde aramaya başlayabilir. Zira pek çok etkisinin olduğu çok açık bir şekilde görülmüştür.
  • Her namazın arkasından 279 kez bu esmayı okuyanlar için Allah (c.c) izniyle bolca rızık verilir.

Bir önceki yazımız olan Rahman (c.c) Manası ve Zikrinin Faziletleri başlıklı makalemizde rahman isminin fazileti ve rahman zikrinin faziletleri hakkında bilgiler verilmektedir.

http://buyuvecin.com/wp-content/uploads/2017/12/Esma-ül-Hüsna-Er-Rahim.jpghttp://buyuvecin.com/wp-content/uploads/2017/12/Esma-ül-Hüsna-Er-Rahim-150x150.jpgadminEsmalarEr Rahim Faziletleri,er-rahim isminin anlamı
  Er Rahim İsmi Yüce Allah’ın 99 esma-i şerifinden 3.sırada yer alandır. Kelime anlamı olarak ‘’şefkatli ve merhametli’’ anlamına gelmektedir. Yaratılmışlar arasında fark etmeden herkese rahmet ve merhameti dağıtan olarak yorumlanabilir. Bu bakımdan esma insanları, hayvanları, bitkileri vs. gibi pek çok canlı türlerini kapsayacak türden bir esma-i şeriftir. Genel olarak...