El-Mütekebbir (c.c) İsminin Anlamı ve Faziletleri

El-Mütekebbir ism-i şerifi Allahü Teala’nın esmaları arasında on birinci sırada yer alandır. El-Mütekebbir ismi anlam olarak sonsuz büyüklük anlamına gelir. Herşeyin sahibi, herşeye hükmeden gibi ek anlamlarda taşımaktadır. Bunun yanında mahlukata tanınmış olan sıfatlardan ayrı tutulan bir anlamınında olduğunu belirtmek gerekir. Yani yaratılmış olan herşeyden ayrı olduğunu ve tek olduğunu bildiren bir ism-i şerif olarak ön plana çıkar.

El-Mütekkebbir isminin ebced değeri 662 olurken, zikir saati müşteri, zikir günü Perşembedir. Her esmada olduğu gibi bu ism-i şerifinde pek çok faziletinin olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle her daim bu esmayı okuma alışkanlığı elde etmiş kişilerin bu faydaları çok net bir şekilde görebilmeleri mümkün olacaktır.

El-Mütekebbir Faziletleri

  • Eğer kişi haksızlık gibi durumlardan yakınıyorsa, bu ismi şerifi okuduktan sonra hakkını alabileceği bilinir. Tabi genel olarak yalnızca kişilerin bu ismi  haklı oldukları durumda okumaları gerekecektir. Amacının dışında kullanıldığı vakit bu kişiler büyük bir vebal altına girmiş olurlar.
  • Özellikle herkesi etkisi altına almaya çalışan kişilerin mutlaka yönelmesi gereken ismi şeriflerden biri durumundadır. Kademe fark etmeksizin çevresi tarafından sevilen ve sayılmak isteyen kişiler mutlaka bu zikre düzenli olarak devam etmelidir.
  • Her gün boyunca sabah namazının hemen ardından ebced değeri olan 662 defa bu ismi okumaya devam eden kişiler, zorbalara karşı üstünlük elde etmiş olur. Aynı zamanda zalim ve zorba kişilerin daima itaat ettiği biri haline gelir.
  • Bunun yanında bereketin artması içinde mutlaka okunması gereken ismi şerifler arasında yer alır. Zira bunu ebced değeri kadar okumayı alışkanlık edinmiş bir kimsenin sofrasından ve evinden bereket eksik olmaz. Her daim bolluk içinde hayatını sürdürmeye devam edecektir.

Bir önceki yazımız olan El Cebbar (c.c) Manası ve Faziletleri başlıklı makalemizde el-cabbar fazileti ve el-cebbar manası hakkında bilgiler verilmektedir.

http://buyuvecin.com/wp-content/uploads/2018/01/MÜTEKEBBİR.jpghttp://buyuvecin.com/wp-content/uploads/2018/01/MÜTEKEBBİR-150x150.jpgadminEsmalarel-mütekebbir faziletleri,el-mütekebbir isminin anlamı
El-Mütekebbir (c.c) İsminin Anlamı ve Faziletleri El-Mütekebbir ism-i şerifi Allahü Teala’nın esmaları arasında on birinci sırada yer alandır. El-Mütekebbir ismi anlam olarak sonsuz büyüklük anlamına gelir. Herşeyin sahibi, herşeye hükmeden gibi ek anlamlarda taşımaktadır. Bunun yanında mahlukata tanınmış olan sıfatlardan ayrı tutulan bir anlamınında olduğunu belirtmek gerekir. Yani yaratılmış olan...