El-Gaffar (c.c) İsminin Anlamı ve Faziletleri

El-Gaffar ismi şerifi Yüce Allah’ın isimleri arasında on beşinci sırada yer alandır. El-Gaffar ismi sözlük anlamı olarak çokça bağışlayan ve affeden manalarına gelir. Buradaki ismi daha geniş anlamda anlamamız daha doğru olacaktır. Zira çokça affeden ve affetmesinin bir sınırı olmadığından bahsedebiliriz. Aynı zamanda çok merhametli ve bağışlayıcı olduğuna dair bir kanıt durumundadır.

El Gaffar ismi şerifinin ebced değeri 1281 olurken, zikir saati Zühre ve zikir günü Cumadır. Her esmada olduğu gibi, bu isimde de pek çok fazilet saklıdır. Önemli olan bu ismin düzenli olarak belirtilen şekilde okunmaya devam edilmesidir.

El-Gaffar İsminin Faziletleri

  • Koruyuculuk özelliği çok fazla olan bir isim olarak karşımıza çıkar. Düzenli bir şekilde okumaya devam eden kişiler Allahü Teala tarafından himaye altına alınır. Bunun yanında zorba ve zalimlere karşıda okunması tavsiye edilen zikirler arasına girmiştir.
  • Bu ismi düzenli bir şekilde zikir etmeye devam eden kişi doğrudan Allah’a sığındığından dolayı bu şekilde karşısına çıkacak kaza ve belalardan sıyrılabilir.
  • Kavga sırasında karşısındakini sakinleştirmek adına okunması gereken zikirler arasındadır. Özellikle kavga anında El-Gaffar isminin tekrar edilmesi kavganın kesilmesine neden olabilir.
  • Bol rızık ve bereket isteyenlerinde yönelmesi gereken zikirlerden biri olarak kabul edilir. Özellikle günde 100 defa okunması bu şekilde evlerin daha bereketli olmasına neden olacak şeyler arasına girecektir.
  • Aynı zamanda sıkıntılara karşıda oldukça etkili tesirleri vardır. Eğer kişi kendini sıkıntılı ve darda olarak hissediyorsa, bu zikre devam ederek içine düştüğü durumdan kurtulabilir.
  • İsmin faziletleri arasında tövbe için etkili olması da vardır. Zira bu şekilde kişiye tövbe etmesi için fırsat verilirken, ortaya daha etkili ve hızlı sonuçlar çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizde El Musavvir faziletleri ve El Musavvir isminin anlamı hakkında bilgiler verilmektedir.

http://buyuvecin.com/wp-content/uploads/2018/01/EL-GAFFAR-e1515427479928.gifhttp://buyuvecin.com/wp-content/uploads/2018/01/EL-GAFFAR-e1515427479928-150x150.gifadminEsmalarEl-gaffar faziletleri,El-Gaffar isminin anlamı
El-Gaffar (c.c) İsminin Anlamı ve Faziletleri El-Gaffar ismi şerifi Yüce Allah’ın isimleri arasında on beşinci sırada yer alandır. El-Gaffar ismi sözlük anlamı olarak çokça bağışlayan ve affeden manalarına gelir. Buradaki ismi daha geniş anlamda anlamamız daha doğru olacaktır. Zira çokça affeden ve affetmesinin bir sınırı olmadığından bahsedebiliriz. Aynı zamanda çok...