El Cebbar (c.c) Manası ve Faziletleri

El Cebbar ismi şerifi Yüce Allah’ın ismi şerifleri arasında onuncu sırada yer alandır. El Cebbar sözcüğü kelime anlamı olarak emirlerine karşı konulmayan, emirlerini zorla yaptırabilen, gücü sınırsız, mağlup edilemeyen gibi anlamlara gelmektedir. Bunun yanında daima eksikleri tamamlayarak diğerlerini tamir eden manasıda taşımaktadır.

İsmi şerifin zikir sayısı 206 olurken, zikir saati Merih ve salıdır.

El Cebbar (c.c) Faziletleri

Her esma-i şerifte olduğu gibi El Cebbar ismininde çok fazla etkisinin olduğunu belirtmek gerekiyor. Etkilerini görebilmek için belirtilen sayı ve günlerde okunması önemli bir konu olarak karşımıza çıkacaktır.

  • El Cebbar ismi özellikle zalim ve münafık kişilerin üzerinde okunması tavsiye edilen ismi şeriflerden biri olarak ön plana çıkar. Bu şekilde kişilerin bir daha çevresine zarar verebilme ihtimalide ortadan kalkmış olur.
  • Bir kimsenin konuşmaması içinde bu esmanın gücünden yardım alınabilir. Bunun için kişinin ismin ağırlığı kadar bu ismi okuması yeterli olacaktır.
  • Bu ismi okumayı alışkanlık haline getiren kişiler, her daim kendi isteklerini yaptırabilecek olan kişilerdir. Bu kişilerin kendi dileklerine uzun zaman boyunca itiraz edilmez. Bu sayede çevresinin her daim sevdiği ve saydığı kişilerden biri haline gelmiş olacaktır. Yani bu amacı taşıyan kişilerin bu isme yönelmesi tavsiye edilir.
  • Aynı zamanda şifa bulmak içinde yönelinmesi gereken isimlerden biri durumundadır. Bu sayede zorlu hastalıkların bile üstesinden gelmek mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan El Aziz (c.c) Manası ve Faziletleri başlıklı makalemizde El Aziz anlamı ve El Aziz faziletleri hakkında bilgiler verilmektedir.

http://buyuvecin.com/wp-content/uploads/2018/01/el-cabbar.jpghttp://buyuvecin.com/wp-content/uploads/2018/01/el-cabbar-150x150.jpgadminEsmalarel-cabbar fazileti,el-cebbar manası
  El Cebbar (c.c) Manası ve Faziletleri El Cebbar ismi şerifi Yüce Allah’ın ismi şerifleri arasında onuncu sırada yer alandır. El Cebbar sözcüğü kelime anlamı olarak emirlerine karşı konulmayan, emirlerini zorla yaptırabilen, gücü sınırsız, mağlup edilemeyen gibi anlamlara gelmektedir. Bunun yanında daima eksikleri tamamlayarak diğerlerini tamir eden manasıda taşımaktadır. İsmi şerifin zikir...