cinler hakkındaİnsanoğlu’nun merak sevdası bugüne has değildir. Cinler hakkında bilinmesi gerekenler, cinler hakkında bilinmeyenlerin çokluğu nedeniyle hep ilgi konusu olmuştur. Zariyat Suresi 56. Ayet net bir şekilde cinlerin varlığına delil olacak nitelikte. Yüce Allah,  وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. buyurmuştur. Ayrıca Kuran-ı Kerim’de muhtelif yerlerde 42’den fazla yerde cinlerin varlığını ispatlayan ayetler mevcut.

Cinler alemi diye tabir ettiğimiz varlıklar hakkında ayetler ve hadisler dışında bir çok kaynak olmasının yanı sıra hemen hemen hiç bir kaynakta net bilgilere ulaşıp ulaşamadığımızı bilemiyoruz. Bilgi kirliliği yüzünden doğru bilgilerle yanlış bilgiler tamamen birbirine karışmış vaziyette. Peki cinler hakkında bilinmesi gerekenler nasıl öğrenilecek? Doğru bilgilere nasıl ulaşacağız? Bu tam bir muamma gibi görünüyor.

Cinler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu güne kadar öğrendiğimiz doğruluğuna inandığımız bilgileri paylaşmakla yetineceğiz. Cinler, dinimize göre insanlardan evvel yaratılmıştır.  Ayette de belirtildiği gibi şüphe götürmez gerçeklerden bir tanesi biz insanlar yaratılmadan önce cinler vardı. “Andolsun ki biz, insanı pişmemiş çamurdan, kokuşmuş cıvık balçıktan yarattık. Cân’nı da (insandan) daha önce semûm ateşinden yarattık.” (Hicr, 15/26-27)

cinler hakkındaÜstünlük meselesine gelince yine ayetle sabittir ki insanlar cinlerden üstündür. Bunu bilmek bile insana güven veriyor. Göremediğimiz varlıkların bizden üstün yaratılmış olmaları hiç hoşumuza gitmezdi. Ayet net bir şekilde belirtiyor ki biz yaratılmış her şeyden üstünüz. “Biz insanı en güzel biçimde yarattık.” (Tin, 95/4) Üstünlüğümüz tartışılmazsa, cinler bize nasıl zarar veriyor, büyü yoluyla hayatımızı nasıl etkiliyorlar bir de buna bakalım. İnsanoğlu maddi varlığı kadar manevi dünyası olan içinde RUH taşıyan bir canlı. Yemek, içmek, çalışmak gibi zahiri (görünen) halleri dışında sevinmek, üzülmek, korkmak, öfkelenmek, sevmek, aşık olmak gibi içten gelen duygu dediğimiz halleri de yaşamında barındıran komplike bir varlık. Cinler, insanların duygusal zaaflarından faydalanamadığı sürece hiç bir şekilde insanlara zarar veremezler. Korku, üzüntü, size helal olmayan birisini beğenme ve ya aşık olma gibi duyguların yoğun yaşandığı zamanlarda cinler bu duygu zaafınızdan faydalanmaya çalışırlar. Siz her türlü duygunuzu kontrol atında tutmayı başarabilirseniz size asla zarar veremeyeceklerdir.cinler hakkında

Cinler İnsan Öldürebilir mi?

Bir büyü sebebiyle size musallat olmuş bir cin varsa ve siz duygularınıza hakim olabilecek irade gücünüzü kaybetmişseniz, dini ve manevi değerlerden uzak bir yaşantınız varsa cinler sizi öldüremez fakat sizin kendinizi öldürmenize vesile olabilir.

Cinlerle Yapılan Büyüler  Var mıdır?

Yeryüzünde yapılan her türlü büyü ve benzeri uygulamanın tek yardımcıları cinlerdir. Kafir cinlerin başında İblis (Şeytan) bulunur ve yardımcılarını vaadlerle ve ümitlerle besler.  “(Şeytan) onlara söz verir ve onları ümitlendirir; halbuki şeytanın onlara söz vermesi, aldatmacadan başka bir şey değildir.” (Nisa, 4/120)

Açıkça anlaşılan odur ki, şeytanın, etkisi altına alıp rahatsız ettiği kimseler, onun kendisine sokulmasına zemin hazırlayan ve bu işe meydan veren kimselerdir. Zira şeytanın, Allah’ın halis kulları üzerinde kesin bir etkisi yoktur. Bunu yapmaya çalışsa bile onlar, dua ve ibadetlerle, Allah’ın kitabını okumakla bu işin üstesinden gelirler. Zaten büyü ve büyücülük yapanlar hakkında indirilen âyetin sonunda da şöyle buyurulmaktadır. “… Ama onlar, Allah’ın izni olmadan, büyü ile hiç kimseye zarar veremez.” (Bakara, 2/102)

Bu konuya zaman buldukça yeni makaleler ile aydınlık getirmeye devam edeceğiz. Bize destek olmak ve yeni yazılarımızı takip etmek için FACEBOOK SAYFAMIZI beğenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Cinler İnsan Öldürebilir mi? başlıklı makalemizde cinler ve cinler insan öldürebilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

http://buyuvecin.com/wp-content/uploads/2017/11/cinler-hakkinda.jpghttp://buyuvecin.com/wp-content/uploads/2017/11/cinler-hakkinda-150x150.jpgadminCinlercinler,cinler bize nasıl zarar veriyor,cinler hakkında bilinmesi gerekenler,cinler insan öldürebilir mi,Cinlerle Yapılan Büyüler,RUH,Zariyat Suresi 56. Ayet
İnsanoğlu'nun merak sevdası bugüne has değildir. Cinler hakkında bilinmesi gerekenler, cinler hakkında bilinmeyenlerin çokluğu nedeniyle hep ilgi konusu olmuştur. Zariyat Suresi 56. Ayet net bir şekilde cinlerin varlığına delil olacak nitelikte. Yüce Allah,  وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. buyurmuştur....